Z życia szkoły

Zielona Szkoła w Łapinie

Tegoroczna Zielona Szkoła w Łapinie, pomimo skróconej jedynie dwunocnej wersji, obfitowała w przeróżne atrakcje. Jak co roku odwiedzili nas nauczyciele, którzy mieli okazję poznać uczniów klas 4, odbyły się wybory do Parlamentu Szkolnego, rozgrywki sportowe, przemarsz tropicieli oraz tradycyjna Wielka Gra. Ponadto uczeniowie musieli zdjąc klątwy milczenia ze swoich wychowawców. Nie zabrakło zajęć tanecznych oraz teatralnych. Przede wszystkim zaś uczniowie klasy 4-6 mieli okazję zintegrować się na starcie nowego roku szkolnego. Dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy przyczynili się do tego wyjazdu.

 

Szlakiem Mennonitów

SZLAKIEM MENNONITÓW

VII I VIII klasy rozpoczęły nowy rok szkolny bardzo aktywnie, cyklem wypraw na Żuławy. Wybraliśmy rower jako idealny środek tansportu, ponieważ łączy w sobie kilka cech: gwarantuje piękne widoki, nie ogranicza nas i, co najistotniejsze , pozwala zachować dystans, nie tylko sanitarny, co jest w życiu bardzo ważne.
Każdego dnia rano ,nasz rowerowy koordynator, pan Kuba Jasiński przypominał o zasadach bezpiecznego poruszania się w mieście i na scieżkach rowerowych – sukcesem jest to, że udało się nam pokonać bez uszczerbku na zdrowiu i sprzęcie ( nie licząc wymiany dętki ) trasy liczące niekiedy 55 km.
Pierwszym punktem wyprawy był Zbór Mennonitów w Gdańsku mieszczący się nieopodal stacji Śródmieście, zaś następnym Dwór Olszynka. Obie budowle pochodzą z początku XIX wieku i są aktualnie zarządzane przez Zielonoświątkowców, którzy dbają o pamięć po Mennonitach .
Wiemy, że pochodzili z Niderlandów, stąd nazywani byli Olędrami, wiedli bardzo pracowite i pobożne życie we wspólnocie, w której wzajemnie sobie pomagali.
Wzbogacili oni naszą cywilizację o sztukę melioracji, wyrób żółtych serów, technikę suszenia owoców oraz o zasady swojej religii, która dodała cenny element do wielokulturowej mapy Gdańska. Mennonici przyjmowali chrzest dopiero jako ludzie dorośli i świadomi (od 14 roku życia), nie mogli nosić broni oraz sprawować urzędów.
Na naszej trasie znalazł się także wiatrak w Mokrym Dworze, XVI- wieczny kościółek leżący nad samą Motławą we Wróblewie, ruiny zamku krzyżackiego w Grabinach Zameczku.
W wyprawach dzielnie brali udział wychowawcy : panie: Emilia, Olga, Patrycja oraz pan Piotr oraz miłośniczki rowerów- panie: Dominika i Ania oraz , oczywiście, pan Kuba Jasiński.

TRASY:
1) Szkoła- Olszynka- Mokry Dwór- Wróblewo- Grabiny Zameczek i z powrotem (44 km)
2) Szkoła- Olszynka- Mokry Dwór- Wróblewo- Grabiny Zameczek- Różyny-Pruszcz Gd.- szkoła (55 km)

Kierownica

Chcielibyśmy podzielić się z wszystkimi dziełem naszego ucznia Kacpra z klasy 6A. Wynalazek jak napisał wykonał, gdy nudził się podczas kwarantanny. Wynalazek ten to kierownica, która urozmaica grę o jeżdżeniu samochodem. polega on na tym, że gdy skręca się kierownicą to przechyla się telefon dzięki drutom.

Połączenie tak hejtowanych smartfonów ze wspaniałą kreatywnością młodzieży ;)

3 maja i Dzień Młodego Historyka

Dzień Młodego Historyka , związany z obchodami święta Konstytucji 3 Maja, w tym roku obchodzony był w nieco inny sposób. Postacie z przeszłości tym razem zamiast w szkole , zagościły w domach uczniów i nauczycieli. Najczęściej pojawiały się Maria Skłodowska-Curie, królowa Jadwiga i Irena Sendlerowa. Wśród panów prym wiódł Witold Pilecki i Bolesław Chrobry.
Nawet okoliczności związane z koronawirusem nie pozbawiły nas dobrej zabawy i kontaktu z historią:-)